Aktualności

 

Nasze dane osobowe to cenne informacje, które należy odpowiednio chronić. Szczególnie teraz, w obliczu niezwykle szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii i powszechności dostępu do Internetu. Mały błąd może nas wiele kosztować. Umieszczanie danych osobowych w mediach społecznościowych, czy przechowywanie danych firmy na niewłaściwie zabezpieczonym, przestarzałym sprzęcie już nie raz były przyczyną ich wycieku, wykorzystania przez osoby trzecie, a w dalszej kolejności prowadziły do niemałych kar finansowych. Jak tego uniknąć? Jak zabezpieczyć swoje prywatne i firmowe dane przed ich kradzieżą i konsekwencjami z tym związanymi?

Dobrym rozwiązaniem jest uświadamianie? pracowników, współpracowników, bliskich o tym, jak łatwo można narazić się na ryzyko utraty bezpieczeństwa. Od 25 maja 2018 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, którego celem jest wzmocnienie praw do ochrony danych osobowych wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej.

Takie urządzenia? małe, niepozorne, ale wyposażone w niezwykłe właściwości, proponuje firma Kingston http://www.kingston.com/pl. Pendrive’y, które przygotowała, minimalizują ryzyko podczas przenoszenia danych na nośnikach USB, zapewniając bezpieczeństwo najważniejszych i wrażliwych informacji. A wszystko dzięki szyfrowaniu, które jest uznawane za najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa.

W szczególności warto zwrócić uwagę na trzy modele przenośnych pamięci USB. Pierwszym z nich jest model DataTraveler 2000. Dostęp do pamięci jest niemożliwy bez wprowadzenia hasła (kodu PIN) za pomocą wbudowanej klawiatury. Po 10 nieudanych próbach wprowadzenia hasła klucz szyfrowania zostaje wymazany. Pamięć DT2000 oferuje sprzętowe szyfrowanie wszystkich zapisanych na niej danych w trybie XTS zgodnie z 256-bitowym standardem AES. Ponadto posiada Certyfikat FIPS 197 co oznacza, że ma wytrzymałą konstrukcję, odporną na działanie czynników zewnętrznych jak woda czy kurz.

Pamięć flash USB DataTraveler Vault Privacy 3.0 firmy Kingston za przystępną cenę oferuje bezpieczeństwo klasy korporacyjnej z 256-bitowym szyfrowaniem sprzętowym AES w trybie XTS.  Wszystkie zapisane dane są chronione za pomocą złożonego hasła, które uniemożliwia dostęp osobom niepowołanym. Model ten jest szczególnie polecany tym, którzy chcą chronić poufne dane firmy. Istnieje możliwość centralnego zarządzania tym modelem pamięci USB przez administratorów działu IT firmy, na obudowie produktu można umieścić logo firmy, przydzielić numery seryjne pamięciom używanym przez pracowników, by łatwiej je kontrolować i nimi zarządzać. Dodatkowym atutem jest możliwość wdrożenia ochrony antywirusowej firmy ESET, która chroni zawartość pamięci przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, trojanami, robakami, oprogramowaniem typu rootkit, oprogramowaniem reklamowym i innymi zagrożeniami internetowymi.

Ostatnim polecanym produktem firmy Kingston jest pamięć flash USB IronKeyTM D300. Marka IronKey jest znana z zaawansowanych zabezpieczeń danych wrażliwych. Pamięć nie tylko posiada certyfikat FIPS 140-2 Level 3 i wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES w trybie XTS, ale ważne jest także to, że procesy szyfrowania i odszyfrowania danych nie pozostawiają żadnych śladów w systemie, do którego podłączono urządzenie. Obudowa pamięci jest wykonana z cynku i otoczona żywicą epoksydową, dzięki czemu dostęp do niej osób niepowołanych jest praktycznie niemożliwy. Pamięć jest wodoszczelna i oferuje błyskawiczne przesyłanie danych.

Niewielkie, proste w obsłudze i jednocześnie niezawodne urządzenia, które powyżej krótko scharakteryzowano są doskonałym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz właściwa ochrona naszych danych. Mając na uwadze specyfikę naszej rzeczywistości i zagrożenia, jakie ona za sobą niesie, warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań, które zminimalizują ryzyko utraty, zagubienia, kradzieży danych. Uchronią nas one nie tylko przed ogromnymi stratami i karami finansowymi, ale także narażeniem na szwank reputacji naszej firmy. W życiu prywatnym zaś staną się barierą nie do przejścia dla złodziei, którzy chętnie wykorzystaliby naszą tożsamość, np. celem zaciągnięcia pożyczki w banku czy wypożyczenia sprzętu, którego nigdy nie zwrócą, a za który my będziemy musieli zapłacić.

 

Aktualności 3 Maj, 2017

Tagi: , , ,